Babia Góra przed burzą; fot. Rafał Kraska

Babia Góra i Zawoja


Będąc w Zawoi, urokliwej miejscowości położonej u stóp Babiej Góry mamy okazję podziwiać strome, północne zbocze masywu babiogórskiego. Szczególne wrażenie robi ono wieczorem, gdy zachodzące słońce oświetla skały tworząc wielobarwną mozaikę. Babia Góra, zwana "Królową Beskidów" liczy 1725 m n.p.m. Jest ona głównym celem wędrówek turystów przemierzających szlaki Babiogórskiego Parku Narodowego. Spośród wielu tras szczególnie godny polecenia jest szlak żółty, zwany Akademicką Percią. Spotkamy tutaj strome podejścia, gdzie łańcuchy ułatwią nam wspinaczkę, ścianę skalną zaopatrzoną w klamry oraz wąską półkę skalną nad niewielką przepaścią. Trasa ta zamknięta jest w okresie od listopada do marca. W pozostałe dni roku można w pełni cieszyć się zdobywaniem Babiej Góry od najtrudniejszej strony.

Będąc na szczycie powita nas rozległa panorama. Babia Góra od strony południowej opada łagodnie w kierunku Orawy. Na horyzoncie rysują się majestatyczne wierzchołki Tatr. Pomiędzy masywem babiogórskim i Tatrami słonce odbija się w wodach Zbiornika Orawskiego.

Po krótkim odpoczynku można wybrać się na spacer grzbietem masywu w kierunku Sokolicy, albo tzw. Małej Babiej Góry. Zarówno pierwszy, jak i drugi szczyt stanowią wspaniałe punkty widokowe.

Akademicka Perć nie jest jedynym szlakiem prowadzącym na Babią Górę. Turyści mają do wyboru kilka tras o różnym stopniu trudności. Kombinacje szlaków pozwolą na urozmaicenie nawet wielodniowego pobytu w górach. Część szlaków to także ścieżki edukacyjne, przybliżające bogatą babiogórską przyrodę, okoliczną historię i kulturę. Ścieżka "Echa Pierwotnej Puszczy Karpackiej" poprowadzi nas na przykład przez dziewiczy las w kierunku granicy polsko - słowackiej. Inna ścieżka zaprowadzi do skansenu im J.Żaka, gdzie będziemy mogli podziwiać oryginalne, góralskie chałupy oraz ich wnętrza z historycznymi eksponatami.

Oprócz skansenu, w Zawoi odnajdziemy sporo innych, zabytkowych budynków i budowli. Schodząc do miejscowości od strony Przełęczy Krowiarki, na wysokości Policznego znajdziemy tzw. kaplicę zbójnicką. Została ona zbudowana w XVIII w. w stylu góralskim z charakterystycznym, cebulowatym dachem. Kapliczkę ufundował podobno jeden ze zbójników, aktywnie działających wówczas w okolicy, aby choć częściowo odkupić swoje winy.

W innej części Zawoi, zwanej Czatoża napotkamy tzw. dzwonnicę loretańską. Tego typu dzwonnice były dawniej niezwykle popularne. Dzwonnik, opłacany przez lokalną społeczność miał obowiązek dzwonienia na Anioł Pański oraz przed każdą burzą, aby odgonić złe duchy, zwane płanetnikami.

Stare, kolorowe domki znajdują się w prawie każdej części Zawoi. Będziemy je mogli podziwiać wędrując także w kierunku wodospadu na Mosornym Potoku. Do tego miejsca prowadzi strome, leśne zejście. Szum wody opadającej bystro w dół przenika wszechobecną ciszę, pozwalając zapomnieć o otaczającym nas świecie.

W drodze na szlak W drodze na szlak W górach W górach Na żółtym szlaku Na żółtym szlaku
Na żółtym szlaku Na żółtym szlaku Akademicka Perć Akademicka Perć U stóp Babiej Góry U stóp Babiej Góry
Widok ze szczytu Widok ze szczytu W drodze na Sokolicę W drodze na Sokolicę Widok z Sokolicy Widok z Sokolicy
Kapliczka zbójnicka Kapliczka zbójnicka Krajobraz po burzy Krajobraz po burzy Skansen Skansen
Wewnątrz starej chaty Wewnątrz starej chaty Zawoja Zawoja Wodospad Wodospad

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska