Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Bieszczadzkie krajobrazy; fot. Rafał Kraska

Bieszczady


Każdy, kto lubi górskie wędrówki, ciszę, spokój, aktywny odpoczynek na łonie natury powinien odwiedzić Bieszczady. Góry te nie należą do najwyższych, ponieważ główny szczyt - Tarnica liczy tylko 1346 m n.p.m. Jednak jak mawiają GOPR-owcy nie ma łatwych gór i także tutaj można się solidnie zmęczyć. Po górskiej wędrówce niezapomnianym przeżyciem może być kąpiel lub choćby wymoczenie nóg w górskiej rzeczce lub strumyku.

Osoby, które pierwszy raz przybywają w Bieszczady zazwyczaj poznają najbardziej popularne pasma, gdzie usta prawie nie zamykają się od ciągle powtarzanego "dzień dobry" lub "cześć". Do takich miejsc z pewnością należą połoniny: Wetlińska i Caryńska oraz okolice Tarnicy i Halicza. Są to tzw. Bieszczady Wysokie, gdzie rzeczywiście można nacieszyć wzrok wspaniałymi widokami. Jednak z czasem ma się ochotę oderwać od najbardziej uczęszczanych szlaków i podążyć tam, gdzie łatwiej spotkać wilka niż turystę. Także mniej popularne trasy są świetnie oznakowane, choć niekiedy warunki na nich mogą być trudniejsze z uwagi na gęste krzewy, powalone drzewa itp. Ale o to przecież chodzi, aby poczuć dziewiczą przyrodę tych miejsc.

Wspaniałą odskocznią od górskich wędrówek może być wycieczka nad Jezioro Solińskie, gdzie amatorzy sportów wodnych (kajaki, rowery wodne, żagle) znajdą to co lubią.

Bieszczady to także idealne miejsce dla miłośników historii, kultury i sztuki. Warto odwiedzić drewniane kościółki i cerkwie, odkrywać pozostałości nieistniejących dzisiaj osad, poznać historię ludzi zamieszkujących te tereny i burzliwe dzieje walk o polskość tej ziemi. Bieszczady to także kultowe knajpy, gdzie wieczorami można pogawędzić z innymi oraz liczne galerie prezentujące dzieła lokalnych artystów.

Ścieżka na Smerek Ścieżka na Smerek Zejście z Przełęczy Orłowicza Na żółtym szlaku Wetlinka nieopodal Wetliny Wetlinka nieopodal Wetliny
Najwyższy szczyt Bieszczad Najwyższy szczyt Bieszczad Ścieżka na Tarnicę Ścieżka na Tarnicę W drodze na Halicz W drodze na Halicz
Ścieżka z Halicza Ścieżka z Halicza Wetlinka w okolicy Kalnicy Wetlinka w okolicy Kalnicy Nad Jeziorem Solińskim Nad Jeziorem Solińskim

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska