Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Rzeka Bug; fot. Rafał Kraska

Nadbużański Park Krajobrazowy


Nadbużański Park Krajobrazowy to jeden z największych i najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Jego atrakcją jest zachowana dolina Bugu z meandrującą rzeką, licznymi starorzeczami i skarpami. Okoliczne łąki zalewowe są ostoją dla wielu gatunków ptaków. Dolina Bugu odgrywa ważną rolę jako miejsce odpoczynku i żerowania ptactwa, stanowiąc atrakcję ornitologiczną o międzynarodowej randze.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Sadowne Węgrowskie. Następnie jadąc wygodną drogą przez las docieramy do miejscowości Sadowne, gdzie na uwagę zasługuje górujący nad okolicą neogotycki kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Na cmentarzu nieopodal kościoła można odnaleźć kwaterę żołnierzy września 1939 roku. Spoczywa tu 50 żołnierzy 33 Dywizji Piechoty, która podczas kampanii wrześniowej broniła przeprawy przez Bug w okolicy miejscowości Brok, a następnie wycofywała się przez Sadowne na dalsze linie obrony.

Kolejnym etapem wycieczki będzie miejscowość Zarzetka, do której kierujemy się Nadbużańskim Szlakiem Rowerowym. Po drodze możemy zobaczyć wiejskie chaty z ozdobnymi okiennicami, charakterystycznymi dla tego regionu. Po ok. 4 kilometrach, po prawej stronie drogi stoi zabytkowa, drewniana kapliczka św. Jana Nepomucena. Był to czeski duchowny, żyjący w średniowieczu. Jako spowiednik żony króla Wacława IV nie wyjawił królowi tajemnicy spowiedzi, mimo że podejrzliwy i zazdrosny król wydał taki rozkaz, chcąc poznać wszystkie sekrety swojej żony. Za swoją nieugiętą postawę i wierność sakramentowi pokuty św. Jan Nepomucen został wrzucony do Wełtawy z Mostu Karola w Pradze. Ponieważ zginął w nurtach rzeki, jego figurę stawia się zazwyczaj w okolicy narażonej na powodzie, aby strzegł ludzkiego dobytku i upraszał deszcze w czasie suszy.

Z Zarzetki przez Szynkarzyznę i Brzuzę zmierzamy w kierunku letniskowej miejscowości Szumin. Po drodze mijamy łąki będące miejscem odpoczynku i żerowania wielu ptaków. Moją uwagę zwróciły liczne w tej okolicy bociany. Takiego nagromadzenia tych ptaków próżno szukać gdzie indziej. Gniazda bocianie znajdują się prawie na każdym słupie elektrycznym mijanych wiosek, co świadczy o tym, że bocianom jest tu bardzo dobrze. Miejscowość Szumin leży nad brzegiem Bugu na skraju Puszczy Kamienieckiej. W okolicy znajduje się punkt widokowy, gdzie z wysokiej, piaszczystej skarpy można podziwiać płynący dostojnie Bug oraz niekończące się łąki po drugiej stronie rzeki. Dziewicze krajobrazy tej wspaniałej okolicy na długo zostaną w pamięci. Upojeni przepięknymi widokami, leśnym szlakiem przez Puszczę Kamieniecką jedziemy w kierunku Łochowa, skąd lokalny pociąg zabierze nas do Warszawy.

Kościół Sadowne Kościół Sadowne Mogiła 1939 Mogiła 1939 Nadbużański krajobraz Nadbużański krajobraz
Nadbużańska chata Nadbużańska chata Polna kapliczka Polna kapliczka Nadbużańska wioska Nadbużańska wioska
Gniazdo bocianie Gniazdo bocianie Gniazdo bocianie Gniazdo bocianie Rzeka Bug Rzeka Bug
Rzeka Bug Rzeka Bug Rzeka Bug Rzeka Bug Rzeka Bug Rzeka Bug
Rzeka Bug Rzeka Bug Rzeka Bug Rzeka Bug Rzeka Bug Rzeka Bug

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska