Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Góry otaczające Jezioro Szkoderskie; fot. Rafał Kraska

Czarnogóra


Czarnogóra to jedno z państw, które na mapie Europy pojawiło się w samodzielnej postaci stosunkowo niedawno. Wspaniałe warunki sprzyjające rozwojowi turystyki były zapewne ważnym bodźcem przemawiającym za rozwojem niezależnej państwowości. Wszakże turystyka ma stanowić, podobnie jak w sąsiedniej Chorwacji, główne źródło dochodu narodowego.

Przekraczając granicę chorwacko - czarnogórską nie od razu dostrzegamy różnice między tymi krajami. Ludzie mówią podobnym językiem, krajobrazy i roślinność są podobne jak w Dalmacji, wszędzie mnóstwo turystów korzystających ze wspaniałej pogody. Po pewnym czasie zauważamy, że w wielu miejscach pojawiają się napisy w cyrylicy, co wiąże się ściśle z religią dominującą na tym obszarze - prawosławiem. Dużym udogodnieniem dla turysty z zagranicy jest z kolei waluta obowiązująca w Czarnogórze - euro.

Jednym z najpopularniejszych kurortów riwiery czarnogórskiej jest Budva. Miasto to tętni życiem dniem i nocą. Znajduje się tutaj wiele knajp, restauracji i dyskotek. Wspaniały, ciągnący się kilometrami bulwar nadmorski zachęca do spacerów. W samym mieście jest kilka piaszczystych i żwirowych plaż, jednak im dalej od centrum, tym warunki do plażowanie są lepsze.

Budva posiada także piękną starówkę, zlokalizowaną na cyplu wcinającym się w morze. Zabytkowe zabudowania starówki robią szczególne wrażenie od strony morza oraz widziane z lotu ptaka. Atrakcje te są dostępne dla każdego turysty chcącego spróbować lotu paralotnią lub wypożyczającego rower wodny w jednej z wielu przystani.

Będąc w Budvie obowiązkowo należy wybrać się na pobliską Wyspę Świętego Stefana. Wyspa ta, będąca obecnie własnością prywatną, jest znana z udzielania gościny najbardziej znanym celebrytom z całego świata. Z Budvy do wyspy można dojechać busem lub zrobić sobie około godzinny spacer, mijając po drodze wspaniałe plaże, ciche zatoczki i małe wioski rybackie.

Budva to także doskonała baza wypadowa do wycieczek wzdłuż wybrzeża, jak i w głąb lądu. Miejscami, które z pewnością warto odwiedzić są miasteczka: Kotor i Herzeg Novi. Kotor leży nad zatoką wcinającą się głęboko w ląd, tworząc wspaniały fiord. W samym mieście na uwagę zasługuje starówka, gdzie można zgubić się w plątaninie wąskich uliczek oraz potężne obwarowania miejskie. Jednak największą atrakcją Kotoru jest twierdza zlokalizowana na samym szczycie stromego zbocza, na które wiedzie specjalna trasa turystyczna. Pokonanie jej w ogromnym upale może sprawiać trochę problemów mniej wprawionym turystom, jednak widoki, jakie czekają na nas po kilkudziesięciominutowej wspinaczce są piorunujące. Cała Zatoka Kotorska jest w zasięgu naszego wzroku, zaś w dole błyszczą czerwone dachówki starych zabudowań Kotoru, odbijających się w turkusowych wodach Adriatyku.

Herzeg Novi to urocze miasteczko pełne ciekawych zabytków, jak i wspaniałej roślinności. W miasteczku znajdują się dwie twierdze: jedna turecka, druga hiszpańska. Starówka jest mniej tłoczna niż w Kotorze. Nietrudno znaleźć tutaj ciche zaułki, romantyczne placyki pełne kwiatów i stare cerkwie.

Jeśli szukamy miejsc bardziej orientalnych, warto wybrać się w pobliże granicy z Albanią, gdzie leży miasteczko Bar. Jego charakterystyczna zabudowa może nasunąć nam skojarzenia z amerykańskim Dzikim Zachodem. Nad miasteczkiem góruje rozległa twierdza, a właściwie jej ruiny. Spacerując między resztkami budynków możemy podziwiać otaczające Bar malownicze pasma górskie. W samej twierdzy w bujnej roślinności możemy znaleźć pozostałości fos, mostki i inne budowle. Nieopodal minaretu, przypominającego o pierwotnych gospodarzach twierdzy znajdziemy starą kapliczkę cerkiewną, gdzie usługujący starzec za drobny datek zapali przed ołtarzem świecę w naszych intencjach.

Jeśli będziemy mieli dość upałów i zapragniemy bardziej rześkiego powietrza, wycieczka nad Jezioro Szkoderskie może być niesamowitym przeżyciem. Jezioro to, będące największym na Bałkanach, jest ostoją wielu gatunków ryb, ptaków i roślin. Wynajmując łódkę możemy godzinami pływać po jeziorze i odkrywać jego liczne wysepki. Na jednej z nich odnajdziemy ruiny starego więzienia. Skojarzenia z Alcatraz Prison same przychodzą na myśl. Pływanie w ciepłej, ale orzeźwiającej wodzie pozbawionej soli z pewnością pozwoli nam nabrać siły na dalsze wojaże. Wieczorem warto odwiedzić którąś z nadbrzeżnych knajpek i rozkoszować się smakiem ryb, które dopiero co zostały złowione w jeziorze.

Czarnogóra to kraj, gdzie wciąż pozostaje wiele miejsc do odkrycia. Gościnność mieszkańców, wspaniała kuchnia, zabytki, przyroda i piękna pogoda są gwarancją udanego odpoczynku.

Zatoka Kotorska Zatoka Kotorska Starówka w Kotorze Starówka w Kotorze Obwarowania Kotoru Obwarowania Kotoru
Starówka w Herzeg Novi Starówka w Herzeg Novi Herzeg Novi Herzeg Novi Czarnogórskie wybrzeże Czarnogórskie wybrzeże
Starówka w Budwie Starówka w Budwie Budwa Budwa Port jachtowy w Budwie Port jachtowy w Budwie
Budwa Budwa Plaża w Budwie Plaża w Budwie Na południe od Budwy Na południe od Budwy
Romantyczna plaża Romantyczna plaża Wyspa Św. Stefana Wyspa Św. Stefana Prawosławna kaplica Prawosławna kaplica
Twierdza Bar Twierdza Bar W drodze do Jeziora Szkoderskiego Jezioro Szkoderskie Ruiny więzienia na wyspie Ruiny więzienia na wyspie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska