Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Polskie morze; fot. Rafał Kraska

Jastrzębia Góra


Polskie wybrzeże jest piękne o każdej porze roku, jednak lato przyciąga nad Bałtyk najwięcej wczasowiczów. Jedną z popularnych nadmorskich miejscowości jest Jastrzębia Góra. Znajduje się tutaj najbardziej wysunięty na północ punkt Polski. O tym fakcie przypomina obelisk "Gwiazda Północy" zlokalizowany na wysokim, nadmorskim klifie. Jeszcze do niedawna za najdalszy północny kraniec naszego kraju uważano Przylądek Rozewie, jednak najnowsze badania przyznały to zaszczytne miano Jastrzębiej Górze.

Przybywając do tej miejscowości będziemy mieli okazję podziwiać przepiękne, klifowe wybrzeże, którego wysokość dochodzi do 30 metrów nad poziomem morza. Aby dostać się na plażę należy pokonać zejście liczące ponad 200 schodów. Spacer plażą, gdzie z jednej strony fale uderzają o brzeg, a z drugiej rozpościera się wysoki klif pozostawia niezapomniane wrażenia. Poszukując łagodniejszego wybrzeża możemy udać się na spacer w kierunku Karwii. Klif staje się coraz niższy, a na krawędzi łagodnego wzniesienia porośniętego sosnowym lasem wytyczono długi, malowniczy bulwar do spacerów. W tej części Jastrzębiej Góry plaże są najszersze.

Jeśli natomiast poszukujemy dziewiczych krajobrazów i dzikiego wybrzeża, wycieczka w kierunku wschodnim spełni nasze oczekiwania. Wędrując plażą w stronę Rozewia mijamy kamieniste odcinki plaży obfitujące w gałęzie i konary przyniesione przez morskie fale, dochodzące tutaj aż do samego klifu. Będąc na Przylądku Rozewskim warto wspiąć się pod górę malowniczą ścieżką, otoczoną ponad dwustuletnimi bukami. Trudy wspinaczki wynagrodzi nam duża atrakcja tej części wybrzeża - stara latarnia morska. Jest to jedna z 13 polskich latarni udostępnionych do zwiedzania, posiadająca ok. 33 metry wysokości i największy na polskim wybrzeżu zasięg nominalny, wynoszący 48,2 km. W latarni znajduje się muzeum latarnictwa. Ciekawie prezentują się makiety polskich latarni oraz przyrządy optyczne. Warto wspiąć się na najwyższy punkt latarni skąd rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Można stad zobaczyć m.in. Mierzeję Helską.

Z Rozewia do Jastrzębiej Góry możemy powrócić drogą wytyczoną w okresie międzywojennym, łączącą Władysławowo z Karwią. To właśnie przed II wojną światową Jastrzębia Góra przerodziła się w kurort, bardzo popularny, zwłaszcza wśród elity warszawskiej. Wypoczywali tutaj m.in. Józef Piłsudski. Ignacy Mościcki, Edward Rydz - Śmigły. Dzisiaj każdy może przyjechać do Jastrzębiej Góry na wypoczynek, ponieważ miejscowość oferuje mnóstwo miejsc noclegowych na każdą kieszeń.

Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra
Latarnia Rozewie Latarnia Rozewie Latarnia Rozewie Latarnia Rozewie Latarnia Rozewie Latarnia Rozewie
Przylądek Rozewski Przylądek Rozewski Przylądek Rozewski Przylądek Rozewski Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra
Zachód słońca Zachód słońca Zachód słońca Zachód słońca Gwiazda Północy Gwiazda Północy

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska