Skansen w Kaliszu; fot. Rafał Kraska

Kalisz


Kalisz to jedno z najstarszych miast w Polsce. Pod nazwą Calisia został odnotowany już w monumentalnej, Ptolemeuszowej Geografii, pochodzącej z II wieku naszej ery. W tamtym czasie była to ważna osada na bursztynowym szlaku, wiodącym z południa Europy ku Bałtykowi.

Dziś Kalisz to drugie co do wielkości miasto w Wielkopolsce. Jest tu sporo ciekawych miejsc, interesujących zabytków, klimatyczny rynek z ratuszem oraz skansen archeologiczny. Nas skłoniło do zobaczenia Kalisza wezwanie, by w tzw. Roku św. Józefa odwiedzić najstarsze na świecie sanktuarium pod wezwaniem tego świętego. Kult św. Józefa w Kaliszu związany jest z cudownym obrazem Świętej Rodziny w kolegiacie Wniebowzięcia NMP, której początki sięgają wieku XIV. W wieku XVII mieszkaniec okolicznej miejscowości, będąc sparaliżowanym doznał objawienia św. Józefa, który polecił namalować obraz Świętej Rodziny z napisem: "Idźcie do Józefa". Chory wypełnił polecenie Świętego, po czym został uzdrowiony. Wdzięczny ozdrowieniec przekazał obraz kolegiacie. Od tego czasu do Kalisza zaczęli pielgrzymować ludzie, a sam wizerunek został oficjalnie uznany za "łaskami słynący" i koronowany przez papieża.

Na tyłach kolegiaty znajduje się interesujący zabytek, świadczący o tym, że w średniowieczu Kalisz był ważnym miastem z systemem murów obronnych. Baszta Dorotka, bo o niej mowa to także miejsce, z którym związana jest piękna, aczkolwiek tragiczna legenda o Dorocie, córce starosty, którą zamurowano w baszcie za to, że śmiała pokochać zwykłego szewczyka zamiast szlachetnie urodzonych młodzieńców.

Po wizycie w Sanktuarium warto wybrać się na zwiedzanie Starego Miasta. Obfituje ono w stare kościoły, jak np. najstarszy w Kaliszu pod wezwaniem św. Stanisława Męczennika z XIII wieku z Klasztorem oo. Franciszkanów, gotycki katedralny pw. Św. Mikołaja Biskupa, barokowy pod wezwaniem świętych Wojciecha i Stanisława, a także późnorenesansowy kościół rektoralny Nawiedzenia NMP z 1607 r. Sercem Starego Miasta jest rynek z monumentalnym, nawiązującym do tradycji renesansowej ratuszem z wysoką wieżą. Stare Miasto, pełne wąskich uliczek i malowniczych kamienic opływa od południa rzeka Prosna. Warto tutaj zobaczyć kamienny most wybudowany w latach 1824 - 1825.

Jedną z największych atrakcji Kalisza, aczkolwiek mało znaną jest skansen archeologiczny. Przechodząc przez bramę Kaliskiego Grodu Piastów mamy skojarzenia z najbardziej znanym miejscem tego typu w Polsce - Biskupinem. Główną część rezerwatu stanowi częściowo zrekonstruowany gród, otoczony wałem obronnym. Wewnątrz grodu istnieją fundamenty oryginalnej, romańskiej kolegiaty św. Pawła Apostoła, która została zniszczona w czasie najazdu krzyżackiego. Bardzo interesujące są chaty, gdzie z detalami odtworzono wyposażenie nawiązujące do dawnych dziejów. Uroku temu miejscu nadają zwierzęta spacerujące swobodnie po całym terenie. Możliwość pogłaskania osła, kóz i owiec jest nie lada gratką, zwłaszcza dla dzieci.

Tuż obok skansenu znajduje się kolejny ciekawy zabytek - drewniany kościółek św. Wojciecha z 1798 roku.

W Kaliszu spędziliśmy niecałe 2 dni. Jednak mamy świadomość, że nie zobaczyliśmy wszystkich ciekawych miejsc. Aby spokojnie delektować się licznymi atrakcjami tego miasta potrzeba więcej czasu.

Sanktuarium św. Józefa Sanktuarium św. Józefa Sanktuarium św. Józefa Sanktuarium św. Józefa Baszta Dorotka Baszta Dorotka
Plac św. Józefa Plac św. Józefa Barokowy kościół Barokowy kościół Ratusz Ratusz
Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Rzeka Prosna Rzeka Prosna Skansen Skansen
Fundamenty kolegiaty Fundamenty kolegiaty Chałupy Chałupy Chałupy Chałupy
Wnętrze chaty Wnętrze chaty Chałupy Chałupy Drewniany kościółek Drewniany kościółek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska