Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Panorama Kazimierza; fot. Rafał Kraska

Kazimierz Dolny i okolice


Kazimierz Dolny nad Wisłą to jedno z urokliwych miasteczek, które cieszy się niesłabnącą popularnością. Tłumy ludzi na rynku, zwłaszcza w weekendy świadczą o tym, że turyści chętnie tu przyjeżdżają. Źródłem popularności Kazimierza jest to, że prawie każdy znajdzie tutaj atrakcje odpowiednie dla siebie.

Dla aktywnych polecam zwiedzanie miasteczka i okolic na rowerze. Niezapomnianym przeżyciem jest jazda szlakami przebiegającymi przez liczne w tej okolicy wąwozy. W Kazimierskim Parku Krajobrazowym jest ich kilka. Ściany wąwozów po lewej i prawej stronie drogi mogą osiągać wysokość kilku metrów. Warto również wybrać się na wycieczki wzdłuż Wisły. Ta piękna rzeka wspaniale wkomponowuje się w pagórkowate otoczenie. Wraz z piaszczystymi plażami, wysepkami i błoniami na których wypasają się konie i bydło jest wdzięcznym tematem dla fotografów i malarzy.

Dla wielu artystów Kazimierz jest inspiracją. Spacerując po miasteczku mamy możliwość odwiedzenia licznych galerii, gdzie prezentowane są piękne obrazy. Wiele z nich nawiązuje do klimatu starówki i malowniczego otoczenia. Aby rozkoszować się tym klimatem, warto odwiedzić nie tylko najbardziej znane miejsca w Kazimierzu, ale także nieco zapomniane zaułki. Nie wolno zapomnieć jednak o Górze Trzech Krzyży, skąd jak na dłoni zobaczymy całe miasteczko wraz z pięknym widokiem na Wisłę. Schodząc w dół w kierunku rynku, po lewej stronie mijamy starą dzwonnicę, zaś po prawej kościół farny z 1345 roku. Bogate kamieniczki, zwłaszcza najbardziej znane - Przybyłów, świadczą o znaczeniu i dobrobycie dawnych mieszkańców Kazimierza. Po przeciwległej stronie rynku niewielka uliczka prowadzi w stronę kościoła i klasztoru ojców reformatów. Przez wąski korytarz podejściem pod górę dochodzimy do obiektów klasztornych. Naszą uwagę zwraca namalowana na murach droga krzyżowa. Podziwiając kościół i krużganki klasztorne wychodzimy na dziedziniec, gdzie centralne miejsce zajmuje stara studnia.

Wieczorem warto wybrać się na spacer wzdłuż Wisły. Zachód słońca jest tutaj równie malowniczy jak nad morzem. Słońce odbija się w wodzie rzeki, a ostatnie jego promyki oświetlają okoliczne wzgórza wraz z zamkiem, zbudowanym przez założyciela miasta - króla Kazimierza Wielkiego.

Panorama Kazimierza Panorama Kazimierza Kamienice Przybyłów Kamienice Przybyłów Klasztor OO Reformatów Klasztor OO Reformatów
Droga krzyżowa Droga krzyżowa Stara studnia Stara studnia Wisła Wisła
Nadwiślański krajobraz Nadwiślański krajobraz Okolice Kazimierza Okolice Kazimierza Zachód słońca Zachód słońca

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska