Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Okolice Wojnowa; fot. Rafał Kraska

Krutynia - spływ kajakowy


Dla każdego, kto lubi aktywny wypoczynek na łonie natury, spływy kajakowe mogą być doskonałą alternatywą. Jednym z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce jest liczący ponad 100 km szlak rzeki Krutyni. Rozpoczyna się on w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim, a kończy w miejscowości Ruciane – Nida. Trasa spływu obejmuje jeziora połączone tzw. strugami, które przypominają rzeki. Najdłuższa struga – Krutynia, licząca 26 km i łącząca dwa jeziora: Krutyńskie i Gardyńskie dała nazwę całemu szlakowi.

Aby poczuć radość z kajakowania nie potrzeba pokonywać całego szlaku. Szczególnie godne polecenia są odcinki między Spychowem i Nowym Mostem. Płynąc ze Spychowa do miejscowości Zgon na początku pokonujemy Spychowską Strugę, która wpada do jeziora Zdrużno. Potem przepływając pod mostem w miejscowości Koczek docieramy do rezerwatu Czaplisko Ławny Lasek. Jak sama nazwa wskazuje, miejsce to jest ostoją czapli siwej. Nieopodal znajduje się jezioro Uplik, które oddzielone jest krótką strugą od jeziora Mokrego.

Kolejny odcinek wiedzie od miejscowości Krutyń do miejscowości Ukta. Jest to bodajże najbardziej popularny i uczęszczany fragment całego szlaku. Początkowo trasę otacza las. Płynąc napotykamy liczne przeszkody pod postacią zwalonych drzew i wystających konarów. W okolicy Krutyńskiego Piecka dopływamy do starego młyna. W miejscu tym musimy przenieść kajaki na odległość ok. 50 metrów. Za "przenoską" las staje się rzadszy, rzeka tworzy liczne zakręty, nurt staje się coraz bardziej leniwy. Między Wojnowem a Uktą płyniemy wśród mazurskich łąk, pełnych wypasających się koni i krów, jak również bocianów polujących na żaby.

Odcinek od Ukty do Nowego Mostu jest jednym z najdzikszych na szlaku. Prawie w całości przebiega on przez rezerwat Krutynia Dolna. Brzegi porośnięte są gęsto sitowiem, dlatego Krutynia w tym miejscu nazywana jest także Polską Amazonką.

Prawie połowa szlaku Krutyni przebiega przez tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jest to bardzo cenny obszar z uwagi na walory przyrodnicze oraz bogactwo fauny i flory. Ciche płynięcie kajakiem niesionym przez słaby nurt i wypatrywanie ptaków może być wspaniałym relaksem. Aby zobaczyć czaplę siwą potrzeba troszkę więcej uwagi. Bez trudu natomiast spotkamy łabędzie, dzikie kaczki i bociany.

Okolice Krutyni to nie tylko przyroda, ale także urokliwe wioski z ciekawą architekturą mazurską. Płynąc w okolicy Wojnowa warto się zatrzymać i obejrzeć zabytkowy klasztor starowierców (odłam prawosławia) pochodzący z 1847 roku, leżący obok szlaku nad malowniczym jeziorem Duś.Okolice Spychowa Okolice Spychowa Spychowska Struga Spychowska Struga Jezioro Zdrużno Jezioro Zdrużno
Krutynia Krutynia Krutynia Krutynia Krutynia Krutynia
Okolice Wojnowa Okolice Wojnowa Okolice Wojnowa Okolice Wojnowa Krutynia Dolna Krutynia Dolna
Krutynia Dolna Krutynia Dolna Krutynia Dolna Krutynia Dolna Klasztor starowierców Klasztor starowierców

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska