Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Wulkaniczny krajobraz; fot. Rafał Kraska

Lanzarote - w krainie wulkanów


Lanzarote - niewielka wyspa na Oceanie Atlantyckim to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Będąc tam przekonujemy się o tym na każdym kroku. O wulkanicznej historii świadczą zarówno: czarny piasek na dziewiczych plażach, surowy, skalisty krajobraz, uboga szata roślinna, a przede wszystkim ponad 300 wulkanów. Większość z nich jest nieaktywna, jednak pod koniec XIX wieku, a więc nieco ponad 100 lat temu mieszkańcy wyspy przeżyli horror, kiedy trzęsienie ziemi uaktywniło niektóre wulkany. Wypływająca, gorąca lawa zniszczyła wiele wiosek i terenów uprawnych, tworząc na sporym obszarze pustynny, jakby księżycowy krajobraz. Dzisiaj to miejsce pokryte jest zastygłą, skalistą lawą, która wraz z kraterami wulkanów jest największą atrakcją turystyczną wyspy. Utworzony park narodowy Timanfaya co roku przyciąga tysiące turystów. Spoglądając z punktu widokowego mamy wrażenie, że jesteśmy na księżycu. Nigdzie nie dostrzeżemy drzew. Pełno jest natomiast skał mieniących się w kanaryjskim słońcu różnymi odcieniami czerni, szarości, grafitu, czerwieni i karmazynu. O potędze natury przekonamy się także odwiedzając restaurację El Diablo zlokalizowaną na wzgórzu Hilarego w centralnej części parku. Potrawy przygotowuje się tutaj wykorzystując naturalne, podziemne ciepło. Nad głęboką studnią, w której zamiast wody znajduje się lawa pieką się soczyste mięsa. Nachylenie się i spojrzenie w głąb studni powoduje natychmiastowy unik z powodu buchającego gorąca.

Trudne warunki środowiskowe spowodowały, że Lanzarote nie jest wyspą przyjazną dla rolnictwa. Mała liczba opadów, silne wiatry oraz mało urodzajna gleba powodują, że uprawa roślin wiąże się z ogromnym trudem. Jednak mieszkańcy wyspy się nie poddają. Świadczy o tym choćby region La Geria, słynący z uprawy wyśmienitych winogron. Już widok samych winnic jest niesamowity. Każdy krzaczek osłonięty jest półokrągłym murkiem, co na dużym obszarze tworzy bajkową mozaikę. Również zbiór winogron uprawianych w ten sposób wymaga sporo pracy, ponieważ większość czynności należy wykonywać ręcznie, bez pomocy środków mechanicznych. Jednak owocem ciężkiej pracy jest wspaniałe wino, które może być doskonałym prezentem z wyspy.

Lawa wypływająca z wulkanów w wielu miejscach wpadała do oceanu, tworząc przedziwne formy skalne. Północno - zachodnie wybrzeże wyspy obfituje w takie miejsca. Najbardziej spektakularne widoki zobaczymy w miejscu zwanym Los Hervideros. Nieopodal odnajdziemy kolejny cud natury. Jezioro El Golfo oddzielone jest od oceanu jedynie kilkudziesięciometrowym pasem czarnej plaży. Otaczające jezioro skały odbijają się w oliwkowo - zielonej tafli. Kolor tego głębokiego na ok. 10 metrów jeziorka wiąże się z półszlachetnym kamieniem - oliwinem, który możemy znaleźć przeszukując piasek na plaży. Miejscowi twórcy potrafią z oliwinu stworzyć wspaniałą biżuterię, będącą ciekawą pamiątką z wyspy.

Dzisiejszą stolicą Lanzarote jest nadmorskie Arrecife. Jednak do XIX wieku stolicą było położone w centralnej części Teguise. Jest to najstarsza miejscowość na wyspie. Główną atrakcją miasteczka jest Zamek Świętej Barbary, wybudowany na kraterze wulkanu Guanapay. Zamek ten został zbudowany przez włoskiego nawigatora Lancelotto Malocello, od którego imienia wyspa wzięła swoją nazwę. Po dotarciu na szczyt krateru, z jego pierścienia możemy spojrzeć do wnętrza wulkanu. Z miejsca tego roztacza się także wspaniała panorama. W oddali doskonale widać otaczające wody Oceanu Atlantyckiego, zaś bliżej w dole miasteczko, które zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny. Na zwiedzenie zasługują zwłaszcza kościół Matki Bożej z Guadalupe oraz dawne klasztory Św. Franciszka i Św. Dominika.

Arrecife - aktualna stolica wyspy posiada ładny, nadmorski bulwar. Jest on połączony starym mostem z wysepką Quemado, na której w XVI wielku wybudowano Zamek Św. Gabriela, mający chronić miasto przed piratami.

Lanzarote to nie tylko wspaniałe cuda przyrody i zabytki, ale także kurorty, gdzie turyści z całej Europy mogą odpocząć, korzystając z pięknych plaż i krystalicznie czystego oceanu.

Park Timanfaya Park Timanfaya Park Timanfaya Park Timanfaya Park Timanfaya Park Timanfaya
Park Timanfaya Park Timanfaya Park Timanfaya Park Timanfaya La Geria - winnice La Geria - winnice
Okolice El Golfo Okolice El Golfo Jezioro El Golfo Jezioro El Golfo Okolice El Golfo Okolice El Golfo
Costa Teguise Costa Teguise Okolice Costa Teguise Okolice Costa Teguise Okolice Costa Teguise Okolice Costa Teguise
Okolice Costa Teguise Okolice Costa Teguise Wulkan Guanapay Wulkan Guanapay Zamek Św. Barbary Zamek Św. Barbary
Uliczki Teguise Uliczki Teguise Teguise - kościół Teguise - kościół Arrecife - zamek Arrecife - zamek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska