Ruchome wydmy; fot. Rafał Kraska

Słowiński Park Narodowy - część wschodnia


Na zachód od Łeby rozciągają się tzw. ruchome wydmy. I nie jest to określenie przesadzone, o czym świadczy choćby to, że pierwotna Łeba została przeniesiona nieco na wschód z uwagi na zasypywanie miejscowości przez piasek. Jedną z pozostałości po dawnej osadzie są ruiny starego kościoła.

Aby dotrzeć do wydm z Łeby mamy do wyboru kilka opcji. Propozycja dla aktywnych to pokonanie ok. 10 - kilometrowego odcinka plażą. Wędrując w kierunku zachodnim zostawiamy za sobą zatłoczone plaże miejskie i rozkoszujemy się kontaktem z dziewiczą przyrodą polskiego wybrzeża.

Inna opcja to spacer lub wycieczka rowerowa drogą przez las otoczony z jednej strony przez morze, a z drugiej przez Jezioro Łebsko. Dla mniej aktywnych lub rodzin z małymi dziećmi można polecić transport tzw. meleksami lub rejs statkiem po jeziorze. W drodze na wydmy mamy także okazję zobaczyć dawny niemiecki poligon doświadczalny, gdzie testowano wyrzutnie rakiet V1 i V2.

Idąc lasem w pewnym momencie dostrzegamy przed sobą olbrzymią wydmę, po pokonaniu której naszym oczom ukazuje się rozległy teren przypominający pustynię. Przed nami kolejne podejście, będące punktem kulminacyjnym wycieczki na wydmy - Góra Łącka o wysokości 33 m n.p.m. Widok z góry jest niesamowity. Wokół piasek, zaś w dole z jednej strony Bałtyk, a z drugiej spokojne wody Jeziora Łebsko. Jesteśmy na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, utworzonego w celu ochrony tego unikatu przyrodniczego. Dlatego większa część wydm nie jest udostępniona do zwiedzania. Jednak widok z Góry Łąckiej jest fantastyczny, zaś spacer przez piasek w kierunku pobliskiego morza, zwłaszcza w upalny dzień stanowi namiastkę warunków, z jakimi byśmy się zetknęli na prawdziwej pustyni. Dla dzieci bardzo atrakcyjne jest turlanie się z góry po piasku, kąpiel w morzu i odpoczynek na bardzo szerokiej i malowniczej plaży.

Pobliska Łeba to popularna miejscowość nadmorska. Mimo że w sezonie tętni życiem i zachęca turystów niezliczoną liczbą barów, pubów, dyskotek i innych atrakcji to zachowała także swój pierwotny, rybacki charakter. Możemy się o tym przekonać spacerując wzdłuż kanału, przy którym zacumowały liczne kutry, a rybacy sprzedają dopiero co złowione w morzu ryby.

Na wschód od Łeby znajduje się latarnia Stilo. Widok z góry, zwłaszcza w słoneczny dzień jest zachwycający. Możemy podziwiać Łebę, pobliskie Jezioro Gardno i Łebsko, zaś na horyzoncie skrzą w słońcu piaski ruchomych wydm.

Jezioro Łebsko Jezioro Łebsko Góra Łącka Góra Łącka Ruchome wydmy Ruchome wydmy
Ruchome wydmy Ruchome wydmy Ruchome wydmy Ruchome wydmy Ruchome wydmy Ruchome wydmy
Ruchome wydmy Ruchome wydmy Ruchome wydmy Ruchome wydmy Plaża Plaża
Łeba Łeba Łeba Łeba Latarnia Stilo Latarnia Stilo

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska