Bzura w okolicach Łowicza; fot. Rafał Kraska

Łódzkie na rowerze - okolice Łowicza.


Poszukując ciekawych zabytków, śladów historii Polski, elementów folkloru ludowego oraz przyrody pozwalającej odetchnąć od miejskiego zgiełku powinniśmy wybrać się na wycieczkę rowerową w okolicach Łowicza. Świetnie oznakowane szlaki rowerowe poprowadzą nas do celu zarówno drogami asfaltowymi, polnymi jak i leśnymi.

Wycieczkę rozpoczynamy w Łowiczu. Jest to urokliwe miasto, pełne interesujących zabytków. Nad miastem góruje wspaniała Bazylika Katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, będąca miejscem pochówku dwunastu prymasów Polski. Stare kościoły i kamienice oraz brukowane ulice pozwalają na chwilę zapomnieć o współczesności i poczuć klimat dawnych lat. Puszczając wodze wyobraźni nietrudno przenieść się myślami do czasów, gdzie na brukowanych ulicach jeździły wozy konne zamiast samochodów, mieszkańcy ubrani w kolorowe stroje spieszyli do kościoła na mszę, a przekupki głośno zachwalały swój towar. Pamiętając o tragicznej historii września 1939 roku możemy także wczuć się w klimat miasta, które w owych dniach podczas Bitwy nad Bzurą było w centrum gwałtownych walk oraz przechodziło kilka razy z rąk do rąk.

Czerwony szlak rowerowy "Szable i bagnety" poprowadzi nas z Łowicza wzdłuż Bzury w kierunku miejscowości Kompina. Po drodze mijamy sady pełne soczystych owoców. Uważny rowerzysta dostrzeże także elementy folkloru łowickiego, stanowiące ozdoby domostw. Oprócz nowoczesnych domów mijamy wiele starych gospodarstw, pamiętających zapewne gorący wrzesień 1939 roku. W miejscowości Kompina zatrzymujemy się na chwilę na cmentarzu wojennym, aby oddać hołd żołnierzom Armii "Poznań" i "Pomorze", poległym w okolicy podczas walk.

Po opuszczeniu Kompiny jedziemy w kierunku Nieborowa. Przejeżdżamy drewniany most na Bzurze, obok którego stoi stary, kamienny krzyż. Uszkodzenie u podstawy jest zapewne pozostałością po gwałtownych walkach. Dojeżdżamy do miejscowości Bednary, gdzie szlak prowadzi nas obok zabytkowego kościoła p.w. św. Macieja i św. Małgorzaty z XIX wieku. Mijamy przejazd kolejowy i wjeżdżamy do Julianowa, gdzie mijamy tzw. kapliczkę Legionistów, będącą hołdem dla żołnierzy poległych podczas I wojny światowej oraz wojny z Bolszewikami w 1920 roku. Po wjechaniu do Nieborowa po prawej stronie możemy zobaczyć neogotycki kościół p.w. Matki Bożej Bolesnej, św. Rocha i św. Marcina z XIX wieku. Jednak najważniejszym zabytkiem Nieborowa jest okazały pałac Radziwiłłów. Wraz z otaczającym go parkiem stanowi ciekawy przykład asymilacji północno - zachodniej architektury europejskiej na grunt polski.

Po zwiedzeniu pałacu, tzw. Drogą Łowicką przez Puszczę Bolimowską jedziemy w kierunku rezerwatu przyrody "Siwica". Miejsce to stanowi ponad 70 hektarową enklawę raju roślin (ponad 400 gatunków) i zwierząt.

Wyjeżdżamy z Puszczy Bolimowskiej i kierujemy się na Bełchów. W miejscowości tej możemy zobaczyć barokowy kościół p.w. św. Macieja Apostoła z XIX wieku. Żegnamy szlak czerwony i zielonym szlakiem radziwiłłowskim zmierzamy w kierunku Arkadii. Jest to mityczna kraina szczęścia, której uosobieniem jest wspaniały XVIII wieczny park. Został on zaprojektowany i wybudowany z inicjatywy Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej. Stare drzewa, stawy oraz unikatowe obiekty architektury nadają temu miejscu niepowtarzalny, romantyczny charakter. Na wyobraźnię działają także nazwy budowli, takie jak. np: Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki, Świątynia Diany, Mur z Hermami itp. Monumentalny rzymski akwedukt góruje nad rzeczką, której wody wpadają do stawu, odbijającego jak w zwierciadle okoliczne drzewa w pięknej, wrześniowej szacie.

Upojeni szczęściem i spokojem Arkadii w Mysłakowie wsiadamy w pociąg, który zawiezie nas do Warszawy.

Bazylika w Łowiczu Bazylika w Łowiczu Uliczka w Łowiczu Uliczka w Łowiczu Bzura Bzura
Ozdoby łowickie Ozdoby łowickie Bzura Bzura Most w Kompinie Most w Kompinie
Kościół w Nieborowie Kościół w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Arkadia Arkadia
Arkadia Arkadia Arkadia - akwedukt Arkadia - akwedukt Arkadia Arkadia

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska