Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Cala Mondrago; fot. Rafał Kraska

Majorka


Majorka, największa spośród wysp archipelagu Balearów kojarzy nam się przede wszystkim ze słońcem, wakacjami pod palmami i udaną zabawą. Jednak wyspa ta ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko wspaniałe, nadmorskie kurorty. Będąc na Majorce warto odkrywać jej liczne atrakcje: przyrodnicze, historyczne i kulturalne.

Południowo - wschodnie wybrzeże Majorki to idealne miejsce do odpoczynku. Szczególnie polecam okolice miejscowości Cala D'Or. Wybrzeże ma tutaj charakter klifowy z wieloma stromymi urwiskami. Jednak liczne zatoki wcinające się głęboko w ląd zapewniają bezpieczny dostęp do morza. Złociste plaże i turkusowe morze zachęcają do kąpieli i odpoczynku. W samej miejscowości Cala D'Or jest kilka przepięknych zatok, m. in.: Cala Gran, Cala Esmeralda, Cala Ferrera i Cala Serena. 3 kilometry na północ od Cala D'Or znajduje się wspaniała zatoka Cala Sa Nau. Do zatoki tej prowadzi lokalna droga wśród pól oraz gajów oliwnych i cytrusowych. Drogę tą najlepiej przebyć rowerem, który możemy wypożyczyć w jednej z wielu wypożyczalni. Na miejscu zachwyci nas dziewicza przyroda, mnóstwo zieleni i brak zabudowy. Skałki otaczające zatokę porośnięte są lasem piniowym, którego zieleń odbija się w czyściutkiej wodzie zatoki jak w lustrze. Równie cudowne miejsce znajduje się na południe od Cala D’Or. Cala Mondrago będące parkiem naturalnym podlegającym ochronie posiada dwie plaże. Zatoka parku to ulubione miejsce spędzania czasu przez wielu właścicieli luksusowych jachtów.

Będąc na Majorce warto zobaczyć jej stolicę - Palmę. Spacerując starówką, której ważnym punktem jest główny plac - Plaza Mayor, dotrzemy w końcu do katedry La Seu. Jest to najważniejsza budowla na wyspie. Jej monumentalne kształty najlepiej podziwiać od strony morza. Z tej perspektywy katedra, wraz z pobliskim pałacem królewskim (Palacio Real de la Almudaina) zdają się stanowić jeden kompleks. Nieopodal katedry, w wąskich zaułkach znajduje się wejście do łaźni arabskich, pochodzących z X wieku. Chwile wytchnienia od słońca w romantycznym ogrodzie otaczającym łaźnie będą z pewnością niezapomnianym przeżyciem. W starej części Palmy zachwycą nas także wspaniałe kościoły i klasztory, m in. Bazylika Św. Franciszka, wąskie uliczki i stragany, secesyjne budynki i fontanny.

Aby zrozumieć za co artyści kochają Majorkę należy odwiedzić dwie miejscowości położone w górach otaczających zachodnie wybrzeże wyspy. Pierwsza z nich to Deia. Jest to małe, senne miasteczko, gdzie ma się wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu. Spacerując wąskimi uliczkami podziwiamy stare domy ozdobione kwiatami, piękne przydomowe ogródki oraz rozsiane w różnych częściach miejscowości stacje drogi krzyżowej na ceramicznych płytkach w murach. Idąc ciągle w górę dochodzimy do starego, parafialnego kościoła. Chwila modlitwy w jego ciemnym wnętrzu z muzyką gregoriańską w tle będzie niezapomnianym przeżyciem duchowym. Na cmentarzu obok kościoła znajduje się grób angielskiego pisarza - Roberta Graves'a, autora znanej powieści historycznej - "Ja Klaudiusz", który przez wiele lat tutaj mieszkał i pracował. Z cmentarnego tarasu roztacza się wspaniały widok na pobliską zatokę - Cala Deia i otaczające góry.

Valdemossa to miejsce bliskie Polakom, ponieważ przez pewien czas mieszkał tutaj nasz wielki kompozytor - Fryderyk Chopin. Zatrzymał się on wraz z pisarką George Sand w opuszczonym klasztorze kartuzów. Podobnie jak Chopin kiedyś, tak i my dzisiaj zachwycamy się atmosferą Valdemossy, jej pięknym otoczeniem, roślinnością i zabytkami. Charakterystyczne dla Valdemossy są płytki ceramiczne przedstawiające sceny z życia miejscowej świętej - Katarzyny Thomas. Płytki takie możemy znaleźć prawie na każdym domu.

Majorka urzeka nas swoim pięknem. Odkrywając jej atrakcje jesteśmy świadomi, że wszystkiego nie można zobaczyć podczas jednego pobytu. Z pewnością zachęci nas to do ponownego odwiedzenia wyspy. Wracając do Polski zabieramy ze sobą wspaniałe wspomnienia. A bugenwille i hibiskusy otaczające miejscowe domy przyśnią nam się niejednej nocy.

Okolice Cala Egos Okolice Cala Egos Okolice Cala D'Or Okolice Cala D'Or Okolice Cala Mondrago Okolice Cala Mondrago
Krajobraz rolniczy Krajobraz rolniczy Bugenwille Bugenwille Okolice Cala Ferrera Okolice Cala Ferrera
Park Cala Mondrago Park Cala Mondrago Plaża w Cala Mondrago Plaża w Cala Mondrago Cala Sa Nau Cala Sa Nau
Palma de Majorka Palma de Majorka Katedra w Palmie Katedra w Palmie Plaza Mayor Plaza Mayor
Miasteczko Deia Miasteczko Deia Droga Krzyżowa Droga Krzyżowa Panorama Valdemossy Panorama Valdemossy
Uliczki Valdemossy Uliczki Valdemossy Valdemossa Valdemossa Ceramika ze Św. Katarzyną Ceramika ze Św. Katarzyną

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska