Oybin; fot. Rafał Kraska

Oybin - w sercu Gór Żytawskich


Niedaleko miejsca, gdzie spotykają się ze sobą Niemcy, Czechy i Polska leżą Góry Żytawskie, będące częścią Gór Łużyckich. Są to niewielkie, ale bardzo malownicze wzniesienia, pełne piaskowcowych skał i wulkanicznych ostańców, przybierających przedziwne kształty.

Prawdziwą perełką tego regionu jest kurort Oybin, słynny z ruin zamku i klasztoru, położonych na malowniczym, skalnym wzniesieniu. Sama miejscowość także jest klimatyczna. Spacer uliczkami Oybin i podziwianie domków, których architektura jest tak różna od znanej nam z Polski jest ciekawym przeżyciem.

Idąc w kierunku ruin możemy zwiedzić tzw. kościół górski. Jego charakterystyczną cechą jest to, że z uwagi na ukształtowanie terenu budowla została tak zaprojektowana, że będąc w środku i patrząc na ołtarz mamy wrażenie, że jesteśmy w teatrze. Bicie dzwonów z wieży kościelnej, których echo odbija się w górskich dolinach robi także niesamowite wrażenie.

Zmierzając do zamku możemy po drodze zobaczyć długi i wysoki wąwóz skalny, zwany wąwozem rycerskim. Wyżej czekają już na nas atrakcje, polegające na odkrywaniu ruin pięknie wkomponowanych w dziewiczą przyrodę.

Aby na spokojnie rozkoszować się historią i krajobrazem potrzeba kilku godzin. Pozostałości zamku króla czeskiego Karola IV Luksemburskiego obejmują bramy zamkowe, mosty, budynki urzędników, służby i ludu, wieże i baszty wyposażone w urządzenia militarne i otwory strzelnicze. Na szczególną uwagę zasługuje "dom cesarski", zbudowany z rozkazu Cesarza Karola IV w latach 1364 - 1366, wieża mieszkalna, będąca najstarszą częścią zachowanego zamku średniowiecznego oraz system ogrzewania podłogowego z pieca kamiennego.

Idąc wyżej docieramy do ruin XIV wiecznego kościoła i klasztoru. Widoki są zachwycające. Nic dziwnego, że wielu artystów doby romantyzmu, w tym malarze Caspar Friedrich czy Carl Gustav Carus znajdowało tutaj swoją inspirację. Kościół został wzniesiony przy współudziale praskich budowniczych w 1384 r. W Kaplicy Św. Wacława mieściła się zakrystia, a pod nią tzw. skarbiec, gdzie przechowywano część skarbów katedry praskiej podczas wojny husyckiej. Melodia chorału gregoriańskiego puszczana cicho z głośników w środku kościoła nadaje temu miejscu oryginalnego klimatu. Także widok z wieży kościelnej jest imponujący. Możemy podziwiać Oybin i okoliczne wzniesienia.

Spacer ścieżką okalającą cały masyw dostarcza także nowych przeżyć. Możemy odkrywać dawne mosty, ślady budowli i wyryć skalnych, tajemne przejścia między skałami, punkty widokowe nad przepaściami, a także cmentarz, na którym zachowało się wiele starych nagrobków. Z północnego punktu widokowego świetnie widać Żytawę, która będzie punktem końcowym naszej wycieczki.

Wracając do Polski zatrzymujemy się w Żytawie (niem. Zittau) - starym mieście sukienników. Rozległy rynek, kolorowe kamienice i stare kościoły, a zwłaszcza wszechogarniający spokój i porządek zrobiły na nas dobre wrażenie.

Oybin Oybin Kościół górski Kościół górski W kościele W kościele
Formy skalne Formy skalne Brama zamkowa Brama zamkowa Widok z zamku Widok z zamku
Stare mury Stare mury Stare mury Stare mury Stare mury Stare mury
Widok na G.Żytawskie Widok na G.Żytawskie Widok na G.Żytawskie Widok na G.Żytawskie Widok na G.Żytawskie Widok na G.Żytawskie
Ruiny kościoła Ruiny kościoła Wąwóz skalny Wąwóz skalny Oybin Oybin
Żytawa (Zittau) Żytawa (Zittau) Żytawa (Zittau) Żytawa (Zittau) Żytawa (Zittau) Żytawa (Zittau)

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska