Widok na Śnieżnik; fot. Rafał Kraska

Masyw Śnieżnika (na dobry początek z dziećmi)


Rodzice lubiący górskie wędrówki nie mogą się doczekać, kiedy ich dzieci podrosną na tyle, aby spróbować swoich sił na górskich szlakach. Bo ileż można jeździć nad morze lub nad jeziora? Wiek przedszkolny jest całkiem odpowiedni, aby przekazać dzieciom miłość do gór. A że musi się to odbywać stopniowo, warto wybrać miejsce, które oprócz górskich klimatów zapewni dzieciom ciekawe atrakcje.

Przygoda moich dzieci z górami rozpoczęła się u stóp Czarnej Góry w Masywie Śnieżnika. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne zimą, jednak latem także nie można się tutaj nudzić. Sienna - malowniczo położona mała wioska będąca naszą bazą ma dwa oblicza. Jedno jest sielskie, spokojne, pozwalające obcować z dziewiczą przyrodą będącą na wyciągnięcie ręki. Drugie to klimat kurortu z licznymi trasami narciarskimi, parkiem zabaw dla dzieci, zjeżdżalnią grawitacyjną i co najważniejsze wyciągiem krzesełkowym na Czarną Górę. Dzięki kolejce o nazwie "Luxtorpeda" możemy w kilka chwil znaleźć się na wysokości ponad 1200 m n.p.m. Wjazd kolejką jest bardzo ekscytujący dla dzieci, które mimo sporej wysokości i ogromu przestrzeni zazwyczaj nie czują lęku. Po wyjściu z kolejki w kilka minut kamienistą ścieżką docieramy na sam szczyt, gdzie możemy wejść na drewnianą wieżę widokową. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Kotlinę Kłodzką, najwyższy okoliczny szczyt - Śnieżnik, Góry Bialskie, a także graniczące z tymi terenami Czechy. Wycieczka na Czarną Górę to także doskonała okazja, aby przespacerować się okolicznymi szlakami, np. w kierunku Jaworowej Przełęczy. Poszukiwanie znaków szlaku na drzewach lub kamieniach może być dla dzieci bardzo interesujące.

Krótkie wycieczki piesze można zorganizować w okolicy Siennej. Bardzo interesujący jest zwłaszcza fragment czarnego szlaku łączący 2 kościoły. Jeden z nich - św. Jana Nepomucena jest ruiną. Drugi - św. Michała Archanioła do dzisiaj służy mieszkańcom i turystom. W lesie między kościołami naszą uwagę przykują kamienne ogrodzenia odgradzające dawne pola, a także zasypane sztolnie starych kopalni.

Dzieci z pewnością będą najbardziej zadowolone z wizyty w parku zabawy. Zjeżdżalnia grawitacyjna zwana "Czarną Żmiją" zapewni zastrzyk adrenaliny. Dodatkowo nasze pociechy będą mogły między innymi spróbować sił w parku linowym, poskakać na trampolinach, pojeździć na quadach.

Będąc w tej części Sudetów nie można zapomnieć o odwiedzeniu Międzygórza - malowniczo położonego kurortu o charakterystycznej, tyrolskiej zabudowie. Bardzo dużą atrakcją tej miejscowości jest wodospad na rzece Wilczka, będący drugim co do wielkości w Sudetach. Woda spadająca w dół robi ogromne wrażenie. Wodospad można obserwować ze specjalnej platformy zlokalizowanej naprzeciwko lub z mostku wzniesionego tuż nad wodospadem. Pełni wrażeń mamy przed sobą kolejny cel - Ogród Bajek do którego możemy dotrzeć szlakiem w górę w ciągu pół godziny, aczkolwiek z dziećmi jest to zapewne dłużej. Taka wędrówka to doskonała okazja, aby sprawdzić motywację naszych dzieci. Podejście nie należy do najłatwiejszych, a trasa zaczyna się dłużyć. Jednak będąc na miejscu możemy liczyć na częste uśmiechy dzieci odnajdujących w starym ogrodzie postaci znanych bajek.


Trasa: Międzygórze, Złoty Róg ? Międzygórze, ul. Wojska Polskiego | mapa-turystyczna.pl

Zmęczeni, ale zadowoleni schodzimy do Międzygórza. Nasze dzieci dały radę. Teraz to jeszcze za wcześnie, ale w kolejnych latach mamy nadzieję na dłuższe wycieczki. Wszakże górujący nad okolicą Śnieżnik czeka na swoich zdobywców.

Na Czarnej Górze Na Czarnej Górze Na Czarnej Górze Na Czarnej Górze Zejście z Czarnej Góry Zejście z Czarnej Góry
Na Czarnej Górze Na Czarnej Górze Widok na Śnieżnik Widok na Śnieżnik Ruiny kościoła Ruiny kościoła
Kościół św. Michała Kościół św. Michała Widok na Czarną Górę Widok na Czarną Górę Wąwóz Wilczki Wąwóz Wilczki
Wodospad Wilczki Wodospad Wilczki Ogród bajek Ogród bajek Ogród bajek Ogród bajek
Międzygórze Międzygórze Międzygórze Międzygórze Międzygórze Międzygórze

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska