Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

POWRÓT DO ARTYKUŁÓW

Visual Basic - automatyzacja wysyłania maili do różnych odbiorców


(Dane zaprezentowane w poniższym przykładzie są całkowicie fikcyjne. Zostały one przeze mnie wymyślone dla potrzeb niniejszego artykułu).

Czasami potrzebujemy wysłać maile do różnych odbiorców, gdzie załącznikami są poszczególne arkusze pliku xls. Możemy wówczas zautomatyzować pracę i oszczędzić cenny czas wykorzystując makro napisane w Visual Basicu.

Wyobraźmy sobie, że przygotowujemy raporty dla wszystkich krajów europejskich cyklicznie raz w miesiącu. Raporty te przygotowywane są w jednym pliku, gdzie poszczególne arkusze odpowiadają różnym krajom. Po przygotowaniu pliku raportowego chcielibyśmy wysłać każdemu adresatowi dotyczący go arkusz.

Poniższe makro jest przykładem, jak możemy sobie poradzić z danym zadaniem. Ostateczny, zapisany na wartości raport znajduje się w katalogu: Europe. Makro za pośrednictwem polecenia "InputBox" prosi nas przy uruchamianiu o podanie numeru miesiąca, którego będzie dotyczyć wysyłany raport. Po wpisaniu numeru makro otwiera odpowiedni plik. Następnie przygotowuje załącznik kopiując i zapisując tymczasowo poszczególne arkusze. Po wysłaniu maila do odbiorcy makro kasuje pliki tymczasowe.