Miłośnicy zamków i sztuki obronnej znajdą ciekawy obiekt w miejscowości Czersk koło Góry Kalwarii na Mazowszu. Trzy wieże zamku z czerwonej cegły widoczne są już z dużej odległości. Zamek usytuowany jest na stromej skarpie. W dawnych czasach u podnóża skarpy płynęła Wisła. Dogodne ukształtowanie terenu spowodowało, że Czersk stał się stolicą księstwa mazowieckiego. Książe Janusz I rozbudował zamek, nadając mu formę, którą możemy obserwować do dzisiaj. Naszą uwagę zwraca wieża z bramą, przez którą dostajemy się na rozległy dziedziniec. Mury zamku są dość dobrze zachowane. Podobnie dwie pozostałe wieże. Nie zachowały się budynki wewnątrz murów, jednak bez trudu odnajdziemy fundamenty XII wiecznego kościoła zamkowego pod wezwaniem św. Piotra.
Zamek w Czersku to także ważne miejsce dla miłośników historii. W okresie rozbicia dzielnicowego książe mazowiecki Konrad więził tutaj konkurentów w walce o tron: Bolesława Wstydliwego oraz Henryka Brodatego. Kiedy Wisła zmieniła swoje koryto i oddaliła się od zamku na odległość ok. 1,5 km, władcy mazowieccy przenieśli swoją siedzibę do prowincjonalnej wówczas Warszawy. Jednak w okresie renesansu zamek znów zaczął być sławny, ponieważ stał się własnością królowej Bony - małżonki Zygmunta Starego. Dzisiaj z murów zamku możemy podziwiać rozległe łąki i sady nadwiślańskie, gdzie królowa Bona prowadziła eksperymenty związane z uprawą owoców i warzyw, starając się m in. wprowadzić na nasze ziemie winnice.
Nieopodal Czerska znajduje się Góra Kalwaria - miasteczko o ciekawej zabudowie. Zostało ono zaprojektowane na planie krzyża łacińskiego i początkowo nazywało się Nowa Jerozolima. Przez pewien okres było centrum pielgrzymowania pasyjnego. Późniejsza zabudowa zniekształciła pierwotny układ urbanistyczny. Jednak do dzisiaj zachowało się wiele ciekawych zabytków, m in. kościoły, klasztory i kaplice.
Między Górą Kalwarią i Warszawą warto odwiedzić miejscowość o nazwie Konstancin - Jeziorna. Znajduje się tutaj interesujący park zdrojowy. Tutejsza tężnia solankowa, będąca inhalatorium na wolnym powietrzu, rozpyla solankę z odwiertu o głębokości 1600 m.
Panorama zamku | Brama zamkowa | Na dziedzińcu |
Sady i łąki mazowieckie | Stare mury | Baszta zamkowa |
Góra Kalwaria | Góra Kalwaria | Tężnia w Konstancinie |