Jezioro gardno; fot. Rafał Kraska

Słowiński Park Narodowy - cześć zachodnia


Najbardziej popularnym miejscem w Słowińskim Parku Narodowym są ruchome wydmy nieopodal Łeby. Warto jednak pamiętać, że park ten obejmuje swoim zasięgiem Jezioro Łebsko oraz Jezioro Gardno wraz z okolicami. Będąc na wakacjach w miejscowości Czysta w gminie Smołdzino miałem okazję odkryć inne niż powszechnie znane oblicza tego parku.

Miejscowość Czysta to doskonała baza do wycieczek rowerowych. Szczególnie polecam wyprawę do Retowa na zachód słońca nad Jeziorem Gardno. Bardziej wymagająca kondycyjnie będzie natomiast wycieczka na wieżę widokową nad jeziorem, która znajduje się przy szlaku do nadmorskiej miejscowości Rowy. Problemem nie jest odległość, a betonowe płyty, które nie są idealnym rozwiązaniem dla rowerów. Jednak mają one swoje uzasadnienie i plusy, zwłaszcza podczas opadów. Krajobraz w tej części Pomorza jest lekko pofałdowany. Bajecznie wyglądają falujące pola pełne zboża oraz zalesione wzgórza na horyzoncie. Mijamy także łąki i sitowia będące ostoją licznego ptactwa. Po dotarciu do maleńkiej wioski o nazwie Lotki (gdzieniegdzie funkcjonuje także nazwa Łódki) mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Kilka zaledwie budynków, pamiętających czasy przedwojenne w otoczeniu dziewiczej przyrody z dala od innych osiedli ludzkich robi ciekawe wrażenie. Po dotarciu do wieży widokowej mamy możliwość podziwiania Jeziora Gardno w całej okazałości wraz z otaczającą je okolicą. Zwłaszcza pod koniec dnia widoki są niesamowite, kiedy zachodzące słońce odbija się w wodach jeziora. W oddali dostrzeżemy także charakterystyczny punkt - górę Rowokół, będącą najwyższym wzniesieniem w tej okolicy.

Na Rowokół najlepiej wejść szlakiem turystycznym z miejscowości Smołdzino. Podczas kilkunastominutowej wędrówki poczujemy się jak w górach. Na szczycie przywita nas wieża widokowa, z której wspaniale widać Jezioro Gardno, Jezioro Łebsko, Morze Bałtyckie oraz wydmy między morzem a jeziorami. Będąc w Smołdzinie warto wejść do XVII wiecznego kościoła z uwagi na ciekawą architekturę i wystrój wnętrza.

Niewątpliwie główną atrakcją tej części polskiego wybrzeża jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Dawniej była tu całkiem spora wioska, zamieszkana przez Słowińców - pomorski lud, który aż do końca XIX wieku zachował oryginalną słowiańską kulturę, żyjąc wśród przeważających, niemieckich sąsiadów. Dzisiaj jest tu skansen, pozwalający wszystkim przenieść się w czasie. Zwiedzając chaty i budynki gospodarcze mamy możliwość poczuć się jak dawni mieszkańcy tych ziem. Bardzo ciekawe są ekspozycje, opisujące historię, tradycję, kulturę i zwyczaje Słowińców. Wszystko zaaranżowane jest bardzo naturalnie. Do większości izb można wejść, aby podziwiać oryginalne wyposażenie i wystrój, na podwórkach suszą się sieci rybackie, pod chałupami leżą kostki wysuszonego torfu, ułożone w czarne stosiki. Dla dzieci natomiast nie lada atrakcją będą zwierzęta, zwłaszcza konie i owce chętnie podstawiające łby do głaskania.

Jezioro Gardno Jezioro Gardno Na szlaku rowerowym Na szlaku rowerowym Wiejski krajobraz Wiejski krajobraz
Na wieży widokowej Na wieży widokowej Na szlaku rowerowym Na szlaku rowerowym Punkt widokowy Rowokół Punkt widokowy Rowokół
Punkt widokowy Rowokół Punkt widokowy Rowokół Skansen w Klukach Skansen w Klukach Skansen w Klukach Skansen w Klukach
Skansen w Klukach Skansen w Klukach Nad Jeziorem Łebsko Nad Jeziorem Łebsko Jezioro Łebsko Jezioro Łebsko
Smołdzino Smołdzino Smołdzino - kościół Smołdzino - kościół Smołdzino - kościół Smołdzino - kościół

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska