(Dane liczbowe zaprezentowane w poniższym przykładzie są całkowicie fikcyjne. Zostały one przeze mnie wymyślone dla potrzeb niniejszego artykułu).
Mimo że w wielu firmach oprogramowanie wykorzystywane w działach finansów i controllingu jest coraz bardziej nowoczesne, wiele analiz i obliczeń wykonuje się w popularnym Excelu. Znajomość tego programu jest zatem w dalszym ciągu niezbędna na każdym stanowisku związanym z finansami i analizami. Według mnie, bardzo popularne i często wykorzystywane funkcje, związane z obróbką danych to: suma.jeżeli oraz wyszukaj.pionowo, ewetualnie wyszukaj.poziomo. Rzadziej stosowana jest funkcja adresu pośredniego: adr.pośr, której wykorzystanie może być bardzo przydatne i w znacznym stopniu może przyczynić się do skrócenia czasu przygotowania analizy, jej większej przejrzystości i ewentualnej automatyzacji. Dlatego poniżej chciałem przedstawić skromne przykłady, gdzie w efektywny sposób można zastosować wspomnianą wyżej funkcję.
W pierwszym przykładzie mamy tabelkę z danymi, gdzie chcielibyśmy w zależności od miesiąca podawać zawsze dane skumulowane od początku roku. Miesiąc będziemy zmieniać w komórce B18. Ważne jest, aby była to ta sama nazwa, co w górnej tabelce. Dla potrzeb obliczeń w kolumnie C określamy bieżący wiersz za pomocą funkcji: wiersz(). W komórce B19 wpisujemy funkcję techniczną, która w zależności od wymaganego miesiąca pokaże nam w wyniku współrzędne komórki stanowiącej koniec funkcji sumy.
="d"&WYSZUKAJ.PIONOWO(B18;B5:C16;2;0)
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak w komórce D18 odwołać się za pomocą funkcji adresu pośredniego do komórki technicznej B19:
=SUMA(D5:ADR.POŚR(B19))
Zmieniając miesiąc zawsze otrzymamy sumę skumulowaną od początku roku.
Drugi przykład jest podobny do pierwszego. Jednak aby otrzymać wyniki skumulowane zastosujemy inną technikę. W komórce A1 będziemy zmieniać parametr, określający numer miesiąca do którego liczymy skumulowane dane roczne. Komórki techniczne: C31 i C32 wypełnimy odpowiednio poniższymi formułami:
=ADRES(6;NR.KOLUMNY())&":"&ADRES(5+$A$1;NR.KOLUMNY())
=ADRES(18;NR.KOLUMNY())&":"&ADRES(17+$A$1;NR.KOLUMNY())
Teraz wystarczy tylko komórki wynikowe C4 i C5 odnieść do komórek technicznych za pomocą funkcji:
=SUMA(ADR.POŚR(C31))
=SUMA(ADR.POŚR(C32))
Podobnie jak w pierwszym przykładzie, zmieniając parametr zobaczymy zawsze dane skumulowane dla jednego i drugiego roku.
Trzeci przykład to bardzo pożyteczne zastosowanie funkcji adr.pośr do zbierania danych z różnych arkuszy. Ma to szczególne znaczenie, gdy arkuszy jest bardzo dużo, a my potrzebujemy odwołać się do każdego z nich w arkuszu podsumowującym. Wpisując funkcję:
=ADR.POŚR($A27&"!b5") obok nazwy Poland w arkuszu Total, otrzymamy w wyniku zawartość komórki B5 arkusza "Poland". Przeciągając funkcję niżej odwołamy się do komórki B5 arkusza "Russia".
Powyższy przykład pozwoli oszczędzić dużo czasu, ponieważ zamiast "linkowania" do każdego arkusza osobno, za pomocą prostych operacji otrzymamy szybko dokładne dane.
Chcesz zobaczyć inny przykład zastosowania funkcji adr.pośr lub dowiedzieć się więcej o excelu, np o definiowaniu własnych funkcji, makrach w VBA lub tzw. power excelu - kliknij tutaj