We wcześniejszym artykule dot. funkcji adr.pośr podałem kilka pożytecznych zastosowań tej funkcji. Teraz chciałem pokazać jeszcze inne, bardzo praktyczne powiązanie z funkcją suma.jeżeli.
Spójrzmy na poniższy, bardzo uproszczony przykład. W tabeli źródłowej mamy sprzedaż dzienną dla poszczególnych, powtarzających się grup. Oczywiście to tylko wycinek tabeli, a powtarzające się grupy mogą reprezentować unikatowe SKU. W opisach kolumn mamy dni i odpowiadające im tygodnie.
Jeśli chcielibyśmy przygotować raport dla poszczególnych grup dla wybranego numeru tygodnia (będącego zmienną), to z pomocą przychodzi funkcja adres pośredni powiązana z sumą.jeżeli.
Zacznijmy od tego, że z prawej strony tabeli źródłowej, lub lepiej w osobnym arkuszu przygotowujemy proste sumowanie wg numerów tygodnia. Bardzo ważne jest, aby pod numerem tygodnia była wskazana litera kolumny. Literę możemy wstawić ręcznie - wówczas niedopuszczalna jest jakakolwiek zmiana polegająca np. na dodaniu kolumn. Jeśli zastosujemy funkcję: nr.kolumny to dzięki słownikowi (1 to A, 2 to B itd.) możemy zapewnić raportowi większą elastyczność.
W kolejnym etapie w komórce I12 wyszukujemy literę kolumny wg zmiennej tygodnia stosując funkcję wyszukaj.poziomo. W komórce I14 definiujemy formułę pośrednią, będącą w zasadzie trzecim członem docelowej funkcji suma.jeżeli. Uwaga do przykładu - aktywny arkusz ma nazwę "wyniki".
Aby uzyskać zmienność danych w zależności od wybranego numeru tygodnia "zaszywamy" funkcję adr.pośr w sumie jeżeli, jak na poniższym przykładzie.