Niejednokrotnie przeglądając portale finansowe spotkać możemy wykresy pokazujące kształtowanie się kursów walutowych w czasie. Często w ramach tych wykresów możemy elastycznie zmieniać walutę lub zakres czasowy. W niniejszym artykule chciałbym pokazać prosty przykład wykorzystania funkcji "SWITCH" do przechodzenia między 2 walutami na wykresie liniowym. Załóżmy, że mamy dane za jeden miesiąc dla EUR i GBP (oczywiście w relacji do PLN).
Chcielibyśmy za pomocą fragmentatora decydować, jaka waluta pojawia się na wykresie. W tym celu musimy stworzyć w modelu nową tabelę.
Po kliknięciu "wprowadź dane" wypełniamy wszystkie wymagane elementy tabeli, tj. nazwę kolumny oraz pozostałe pola, którymi w naszym przypadku będą symbole walut.
Na dole okienka nadajemy tabeli nazwę. Może być ona tożsama z nazwą kolumny i klikamy: "załaduj". W naszym modelu pojawia się nowa tabela, która nie ma i nie powinna mieć połączenia z żadną inną tabelą. Natomiast możemy ją wykorzystać jako fragmentator (slicer).
Pokazany wyżej fragmentator jest nieaktywny z uwagi na brak jakichkolwiek relacji między tabelami. Jednak aby go wykorzystać w wizualizacjach tworzymy nową miarę o nazwie "waluta", gdzie za pomocą funkcji "SWITCH" umożliwimy elastyczne przełączanie walut na wykresie.
Teraz wystarczy tylko umieścić na wykresie miarę "waluta" zamiast wszystkich pozostałych miar dot. poszczególnych walut i cieszyć się elastycznością przełączania. Jeśłi niczego nie wybierzemy na fragmentatorze, konstrukcja powyższej funkcji pozwala na ustawienie wartości domyślnych (w tym wypadku GBP).
Powyzej widzimy wykres dla wybranej waluty EUR, zaś poniżej dla GBP.