Mimo że w Gietrzwałdzie miały miejsce jedyne uznane przez Kościół Katolicki objawienia maryjne na terenie Polski, miejscowość wydaje się nieco zapomniana. Co prawda tutejsze sanktuarium odwiedza rocznie dość spora liczba pielgrzymów, jednak świadomość objawień i znajomość miejsca nie są raczej powszechne w naszym narodzie. Gdybyśmy naukowo spojrzeli z punktu widzenia "świadomości marki", Gietrzwałd jest daleko w tyle za Częstochową i Licheniem, które zna chyba każdy Polak. Jednak taka sytuacja też może mieć swoje plusy. Przybywając do Gietrzwałdu uderza nas spokój, skromność i pokora tego miejsca. Tak jakby Matka Boża przekazała właśnie te spośród swoich licznych atrybutów niniejszemu sanktuarium. Cicha wioska, ukryta między Olsztynem i Ostródą pośród malowniczych pagórków, jezior i lasów zapewnia doskonały klimat, pozwalający przenieść się myślami do tamtych dni w 1877 roku, kiedy dwóm miejscowym dziewczynkom ukazywała się na drzewie Matka Boża.
Gietrzwałd był w tamtym okresie pod pruskim zaborem, a życie miejscowych Polaków nie należało do najłatwiejszych z uwagi na ciągłe szykany władz. Maryja objawiająca się polskim dziewczynkom z przesłaniem w języku polskim stała się z jednej strony problemem dla miejscowej administracji, a z drugiej silnym umocnieniem dla zniewolonych Polaków. A przesłanie, jakie zostawiła było i jest uniwersalne - modlitwa, pokuta oraz nadzieja.
Dziś w starym kościółku możemy pomodlić się przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, datowanym na XVI wiek. Na ścianach kościoła naszą uwagę zwracają malowidła. Jedno z nich jest bardzo charakterystyczne - Maryja na drzewie i zebrane wokół dziewczyny. Od kościoła piękną aleją, zwaną różańcową możemy przejść do źródełka, gdzie pielgrzymi zaopatrują się w wodę pobłogosławioną przez Maryję w trakcie objawień. Są liczne świadectwa cudownych uzdrowień związanych z tym miejscem, dlatego należy się liczyć z długą kolejką przed źródełkiem, tym bardziej że czerpać można tylko z jednego, dość wolno spływającego strumienia.
Na otaczających sanktuarium pagórkach zbudowano stacje drogi krzyżowej. Kontemplacja Męki Pańskiej w otoczeniu dziewiczej przyrody pozwala jeszcze głębiej przeżyć wizytę w sanktuarium.
Gietrzwałd panorama | Kościół i klasztor | Cudowny wizerunek |
Wnętrze kościoła | Cudowne źródełko | Cudowne źródełko |
Droga krzyżowa | Droga krzyżowa | Droga krzyżowa |