Jurajski krajobraz; fot. Rafał Kraska

Okolice Częstochowy - wycieczka rowerowa


Dysponując sprawnym rowerem oraz ochotą na odrobinę wysiłku fizycznego możemy wybrać się na kilkudziesięciokilometrową wycieczkę w okolicach Częstochowy, podczas której zobaczymy wiele ciekawych miejsc.

Kliknij na mapkę, aby powiększyć.
Mapa okolic Częstochowy

Wyjeżdżamy z Częstochowy w kierunku Olsztyna i ścieżkami rowerowymi oraz drogą przez las dojeżdżamy do Skrajnicy. Tam odbijamy w prawo, zapuszczając się w rozległy kompleks leśny. Jadąc prosto natrafimy na Szlak im. 7 Dywizji Piechoty, która we wrześniu 1939 roku toczyła w okolicy bohaterskie walki z niemieckim najeźdźcą. Szlak doprowadzi nas do drogi Olsztyn - Biskupice. Po stromym podjeździe w Biskupicach skręcamy w lewo w kierunku Zrębic, mijając po lewej stronie Rezerwat Sokole Góry. W Zrębicach warto zatrzymać się, aby obejrzeć stary, modrzewiowy kościółek pod wezwaniem Św. Idziego. Święty ten, jak podaje legenda ocalił od epidemii ludzi zwracających się do niego o wstawiennictwo. Od tego czasu kult Św. Idziego jest w okolicach Zrębic bardzo rozpowszechniony.

Kolejny przystanek to oddalona o kilka kilometrów miejscowość Siedlec. Znajduje się tutaj tzw. Pustynia Siedlecka. 25 hektarowy obszar pokryty jest piaskiem, będącym pozostałością dna morskiego z okresu górnej jury. Legenda podaje jednak, że pustynia ma związek z Panem Twardowskim, uciekającym przed diabłem w tej okolicy. Diabeł był tak blisko swojej ofiary, że otwierał już bramy piekieł. Podczas pościgu ogień piekielny wypalił okoliczną ziemię tworząc pustynię. Ze stromego, piaszczystego wzgórza roztacza się przepiękny widok na okolicę. W niewielkiej odległości rysuje się także zalesiona góra zwane Dupką. Dupka to staropolskie określenie dziury w ziemi. O tym, że nazwa nie jest przypadkowa przekonamy się, gdy czerwonym szlakiem dotrzemy na wzgórze. Wśród wapiennych ostańców odnajdziemy głęboką jaskinię, którą możemy zwiedzić.

Wracamy tą samą droga przez Zrębice. Dojeżdżamy do Olsztyna, gdzie skręcamy w kierunku Kusiąt, mijając po lewej stronie Góry Towarze. Z Kusiąt przez Srocko dojeżdżamy do Mstowa. Jest to bardzo stara, urokliwa miejscowość zlokalizowana nad Wartą. Warta w okolicy Mstowa płynie piękną doliną tworząc malownicze przełomy, pełne wapiennych ostańców. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. Miłosna Skała. W dawnych czasach ze zbocza wzgórza wypływało źródło, mające lecznicze właściwości. Według legendy chora matka wysyłała swoją córkę codziennie po wodę do tego źródła. Pewnego dnia, gdy córka bardzo długo nie wracała, matka dowlokła się na miejsce, gdzie zobaczyła swoją córkę w objęciach kochanka. Widząc to rzuciła na młodych klątwę, w wyniku której oboje zastygli w miłosnym objęciu, tworząc formę skalną.

W pobliżu na wzgórzu mamy okazję zobaczyć pochodzący z początków XIII wieku klasztor kanoników regularnych laterańskich, mający charakter obronny. Obwarowania świątyni, na które składają się warowne mury z 9 basztami - strzelnicami i wieżą obserwacyjną pochodzą z XVII wieku, ale umocnienia istniały już podobno od początków klasztoru.

Do Częstochowy wracamy spokojnymi, lokalnymi szlakami mijając po drodze tzw. Przeprośną Górkę - miejsce gdzie pielgrzymi przepraszają się nawzajem przed wkroczeniem na Jasną Górę, której wieża rysuje się już na horyzoncie.

Sokole Góry Sokole Góry Kościół w Zrębicach Kościół w Zrębicach Pustynia Siedlecka Pustynia Siedlecka
Pustynia Siedlecka Pustynia Siedlecka Jaskinia na Dupce Jaskinia na Dupce Jurajskie szlaki Jurajskie szlaki
Miłosna Skała Miłosna Skała Rzeka Warta Rzeka Warta Klasztor w Mstowie Klasztor w Mstowie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska