Górne Łużyce to kraina historyczno - geograficzna, leżąca głównie w Niemczech. Jednak jej obrzeża leżące na zachód od rzeki Kwisy to polskie terytorium. Na uwagę zasługują tutaj dwie miejscowości: Leśna ze wspaniałą Doliną Pereł, zaporą wodną na Kwisie i pobliskim Zamkiem Czocha, a także Świecie ze starym kościołem i zamkiem Miecz.
Naszą przygodę z Łużycami rozpoczynamy od muzeum łużyckiego o nazwie "Słomiany Dwór" w Leśnej, gdzie mamy okazję poznać historię i tradycję tego regionu. Od muzeum w kierunku zapory prowadzi malownicza ścieżka. Jesteśmy w Dolinie Pereł, której nazwa związana jest z występującymi tutaj istotami - skójkami perłorodnymi, dostarczającymi bardzo cenne perły. Dziś z uwagi na intensywne pozyskiwanie pereł w przeszłości po skójkach nie ma już śladu. Jednak spacerując doliną i wpatrując się w leniwie płynącą rzekę możemy wyobrazić sobie klimat tamtych czasów i związaną z nim "gorączkę".
Po niedługim czasie dochodzimy do zapory. Ogromna, kamienna budowla budzi zachwyt i szacunek. Po stromych schodach wspinamy się zboczem zapory na górę, skąd rozpościera się wspaniały widok z jednej strony na dolinę Kwisy, a z drugiej na Jezioro Leśniańskie.
W niedalekiej odległości od zapory, tuż przy jeziorze znajduje się jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska - Zamek Czocha. Budowla robi wrażenie swoją wielkością, harmonijnym kształtem, a także malowniczym położeniem na wzniesieniu, z którego można podziwiać panoramę jeziora. Spacer po dziedzińcach zamku i odkrywanie jego zakamarków jest nie lada atrakcją. Zamek świetnie prezentuje się także od strony jeziora, które jest bardzo popularnym miejscem do zażywania kąpieli i uprawniania sportów wodnych.
Okolice zamku i jeziora są bardzo popularne wśród turystów. Zupełnie inny charakter ma wioska Świecie, w której mamy wrażenie, jakby czas się zatrzymał. Mimo że przed II wojną światową miejscowość ta, nosząca wówczas nazwę Schwertburg była popularnym letniskiem, dziś jest bardzo spokojnym miejscem, pozwalającym turystom odpocząć od trudów codzienności. Zwiedzając stary kościół pod wezwaniem "Najświętszego Serca Pana Jezusa" z pewnością zachwyci nas stylowe, drewniane wnętrze. W kościele i jego okolicy pełno jest pamiątek po dawnych gospodarzach tych ziem.
Ruiny zamku w Świeciu, którego początki datowane są na 1108 rok zachwycają swoją majestatycznością i tajemniczym klimatem. Dziś zamek jest w prywatnych rękach, jednak właściciele czynią starania związane z remontem murów zamkowych, aby budowla mogła odzyskać dawny blask.
Świecie i okolice to bardzo malownicze, pagórkowate tereny. Chcąc jednak doświadczyć górskich wyzwań warto wybrać się do pobliskiego Świeradowa - Zdroju, skąd prowadzi wiele szlaków w Góry Izerskie. Niewątpliwą atrakcją Świeradowa jest wieża spacerowa Sky Walk (tzw. ścieżka w chmurach), gdzie osoby posiadające lęk wysokości mogą przełamywać swoje obawy. Widok z góry na miejscowość i okoliczne pasma górskie jest niesamowity. W centrum miasteczka warto przespacerować się głównym deptakiem, a także wstąpić do starej, drewnianej hali spacerowej, gdzie znajduje się pijalnia wód radoczynnych, będących skarbem tego regionu z uwagi na korzystne oddziaływanie na zdrowie.