Skansen - Mniszew; fot. Rafał Kraska

Skansen Militarny Mniszew


Kiedy podczas zajęć zdalnych w I klasie szkoły podstawowej mojej córki miałem okazję usłyszeć, że wywiązała się dyskusja uczniów z nauczycielką o serialu: "Czterej Pancerni i Pies", postanowiłem przybliżyć moim dzieciom tą produkcję. Pamiętałem, że jako dziecko fascynowałem się przygodami Szarika, a później na podwórku wspólnie z kolegami bawiliśmy się w wojnę. Nikt z nas nie zastanawiał się nad tłem historycznym, a sama produkcja, choć zniekształcona propagandowo nie wyrządziła zapewne nikomu żadnej szkody.

Przygodę z serialem rozpoczęliśmy losowo od odcinka 4 pod tytułem: "Psi pazur". Wybór był trafny, ponieważ Szarik odgrywa tutaj główną rolę, zaś dla dzieci i tak najważniejszy w filmie jest pies. Po kilku kolejnych odcinkach padł pomysł, aby odwiedzić miejsce, gdzie można na własne oczy zobaczyć czołg znany z serialu.

Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie powstał w miejscu walk na przyczółku warecko - magnuszewskim. Zatem jest to miejsce, gdzie rozgrywa się akcja odcinka 4 wspomnianego wyżej serialu. W walkach tych wzięli udział m.in. żołnierze 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, dowodzonej przez gen. Jana Mierzycana, która już 9 sierpnia 1944 roku przeprawiła się przez Wisłę. Do tej właśnie brygady należała załoga "Rudego".

Skansen położony jest w lesie sosnowym, gdzie na kilkuhektarowej powierzchni możemy oglądać ekspozycję sprzętu wojskowego na stanowiskach bojowych. Znajdują się tu liczne okopy, transzeje, armaty, haubice, amfibie, czołgi i inne pojazdy. Atmosfera jest swobodna, wszędzie można zajrzeć, dotknąć, poskakać. Dodatkową atrakcją dla dzieci jest plac zabaw z całkiem długą tyrolką.

Dużych wrażeń zapewnia wejście na wieżę widokową, skąd rozciąga się widok na okolicę, szczególnie płynącą nieopodal Wisłę. Tuż obok trasy krajowej 79 znajduje się pomnik bohaterów walk z 6 - metrowym krzyżem, tablice z mapami oraz czołg na postumencie.

Myślę, że wizyta w takim miejscu może być nie lada rozrywką dla dzieci, a także lekcją historii. Mając na uwadze tło i prawdę historyczną nie powinniśmy nigdy zapominać o zwykłych żołnierzach polskich, którzy oddawali swoje życie walcząc z niemieckim okupantem.

Skansen Mniszew Skansen Mniszew Skansen Mniszew Skansen Mniszew Skansen MniszewSkansen Mniszew
Skansen Mniszew Skansen Mniszew Skansen Mniszew Skansen Mniszew Skansen Mniszew Skansen Mniszew
Skansen Mniszew Skansen Mniszew Skansen Mniszew Skansen Mniszew Widok z wieży Widok z wieży

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska