Polskie skarby koronne; fot. Rafał Kraska

Powrót do wycieczek


Stara Lubowla - w poszukiwaniu polskich skarbów koronnych


Polskie regalia koronne, czyli korony królów polskich, jabłka, berła i relikwiarze to jedne z najcenniejszych polskich skarbów. Szkoda tylko, że oryginały zostały bezpowrotnie utracone z powodu zawirowań dziejowych.

Już podczas Potopu Szwedzkiego regaliom groziło ogromne niebezpieczeństwo. Szwedzi rabowali wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość i wywozili do swojego kraju. Polskie regalia zostały wówczas przewiezione na Spisz i ukryte w górskim zamku w Starej Lubowli. Po wyparciu Szwedów z Polski szczęśliwie wróciły na Wawel.

Jednak po III rozbiorze Kraków znalazł się tymczasowo w rękach pruskich. Król pruski Fryderyk Wilhelm II rozkazał dyskretnie wykraść polskie skarby z Wawelu. Z pomocą zdrajcy rabusie odnaleźli drzwi do skarbca, jednak ich sforsowanie było nie lada wyzwaniem. W końcu po wymontowaniu kamiennego progu spod drzwi i pokonaniu kolejnych zabezpieczeń udało się wszystko wykraść. Regalia pojechały na wozie do Berlina, gdzie przeleżały kilkanaście lat w skarbcu Hohenzollernów. Podczas wojen napoleońskich, kiedy Prusy potrzebowały funduszy regalia zostały zniszczone. Kamienie szlachetne o wartości ponad pół miliona talarów zostały sprzedane, zaś z 12 kilogramów złotego i srebrnego kruszcu wybito monety.

Na szczęście, tuż przy granicy z Polską, w górskim zamku w Starej Lubowli na Słowacji możemy podziwiać kopie polskich klejnotów koronnych. Zostały one wykonane w 2010 roku na podstawie materiałów archiwalnych z XVIII wieku, w tym szkiców, obrazów i opisów. Sama replika tzw. korony Chrobrego waży 1,5 kg. Skarby te przechowywane są w Kaplicy św. Michała.

Zamek w Lubowli jest ściśle związany z historią Polski. W 1412 roku znalazł się w składzie tzw. zastawu spiskiego, stanowiącego zabezpieczenie pożyczki, której król Władysław Jagiełło udzielił królowi węgierskiemu Zygmuntowi Luksemburskiemu. W polskich granicach zamek i okolica pozostawały aż do 1769 roku.

Spacerując po tym wspaniałym zamku natykamy się co chwila na ślady polskości. Podziwiamy obrazy Zamojskich, Lubomirskich oraz inne pamiątki po dawnych właścicielach i mieszkańcach zamku. Duże wrażenie robi zejście do lochów oraz wejście na wysoką wieżę, z której rozciąga się wspaniała panorama okolicy. W oddali błyszczą Tatry, zaś w dole wije się błękitny Poprad. Tuż obok zamku warto zobaczyć skansen prezentujący dawne, regionalne obiekty.

Stara Lubowla to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników starych zabytków i historii Polski.

Zamek Zamek Zamek Zamek Zamek Zamek
Kaplica św. Michała Kaplica św. Michała Polskie skarby Polskie skarby Wnętrze zamku Wnętrze zamku
Wnętrze zamku Wnętrze zamku Na zamku Na zamku Lochy Lochy
Widok z zamku Widok z zamku Skansen Skansen Skansen Skansen

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska